Koordynację sytuacji epidemicznej w polskich uczelniach i instytutach PAN prowadzili przedstawiciele uczelni skupionych w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki od 23 października 2020 r. Koordynatorzy regionalni byli wyznaczeni dla poszczególnych województw i współpracowali z koordynatorami wskazanymi w każdej uczelni i instytucie.
Koordynatorzy regionalni spotykali się na cotygodniowych zebraniach on-line prowadzonych przez koordynatora krajowego KRASP ds. monitorowania sytuacji epidemicznej, prof. dr. hab. Tomasza Pietrzykowskiego.
W spotkaniach uczestniczyli Ministrowie, m.in. Wiceminister Edukacji i Nauki Wojciech Murdzek, a także Minister Piotr Müller. Co tydzień brał w nich udział Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marcin Czaja. Uczestnikami tych spotkań byli również Przewodniczący KRASP, prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk oraz Zastępca Przewodniczącego KRASP prof. dr hab. Jacek Popiel. Były one okazją do wymiany doświadczeń, przedstawiania problemów uczelni i jednostek PAN w okresie stanu epidemicznego, ustalania prób rozwiązań tych problemów, m.in. dzięki kierowaniu ich do Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Koordynacja obejmowała wszystkie uczelnie każdego województwa, a także jednostki Polskiej Akademii Nauk. Uczelnie i instytuty przekazywały dane za pośrednictwem systemu elektronicznego. W każdym tygodniu podawano następujące informacje:
- Liczba kierunków prowadzonych w pełni zdalnie
- Liczba kierunków prowadzonych w systemie hybrydowym
- Liczba nowych zakażeń studentów i doktorantów w okresie sprawozdawczym (łącznie – bez względu na miejsce zamieszkania)
- Liczba nowych zakażeń studentów i doktorantów (zamieszkałych w domach akademickich) w okresie sprawozdawczym
- Liczba nowych przypadków studentów i doktorantów skierowanych na kwarantannę oraz podejmujących samoizolację w okresie sprawozdawczym (łącznie – bez względu na miejsce zamieszkania)
- Liczba nowych przypadków studentów i doktorantów (zamieszkałych w domach studenckich) – skierowanych na kwarantannę oraz podejmujących samoizolację w okresie sprawozdawczym
-
- Liczba nowych przypadków zakażeń pracowników naukowych (NA) w okresie sprawozdawczym
- Liczba nowych przypadków zakażeń pozostałych pracowników w okresie sprawozdawczym
-
- Liczba pracowników naukowych (NA) skierowanych na kwarantannę oraz przebywających w samoizolacji w okresie sprawozdawczym
- Liczba pozostałych pracowników skierowanych na kwarantannę oraz przebywających w samoizolacji w okresie sprawozdawczym
- Ogniska zakażeń w akademikach.
Raporty były sukcesywnie powiększane o nowe dane, niezbędne np. w okresie akcji szczepień nauczycieli akademickich, pracowników niebędących nauczycielami akademickimi oraz studentów i doktorantów.
Na spotkaniach wielokrotnie kierowane były do uczelni i instytutów PAN podziękowania ze strony przedstawicieli Ministerstwa Edukacji i Nauki za sprawne przekazywanie danych, które pozwoliły m.in. bardzo dobrze zorganizować i przeprowadzić akcję szczepień nauczycieli akademickich i innych osób prowadzących zajęcia.
Opr. Anna Wypych-Gawrońska
koordynator regionalny ds. monitorowania sytuacji epidemicznej
w uczelniach i instytutach PAN województwa śląskiego
Źródło danych: KRASP